Kodėl namuose būtina rekuperacinė vėdinimo sistema?

Griežtėjant energinio efektyvumo reikalavimams, renovuojami ir naujai statomi namai tampa vis sandaresni, oras nebegali cirkuliuoti per langus ar sienas kaip senos statybos namuose. Tyrimais įrodyta, kad oras viduje gali būti net šimtą kartų labiau užterštas nei lauke. Patalpų orą teršia ne tik dulkės, alergenai ar mikroorganizmai, bet ir pats žmogus. Daugelis iš mūsų, ypač šaltuoju metų laiku, net iki 90% laiko praleidžiame uždarose patalpose. Čia valgome, dirbame, ilsimės ir leidžiame laisvalaikį.

Moksliškai patvirtinta, kad oro, kuriuo kvėpuojame, kokybė lemia žmogaus savijautą, darbingumą ir sveikatą. Esant šviežiam ir švariam patalpų orui galime greičiau įveikti nuovargį, atsipalaiduoti arba atvirkščiai – labiau susikoncentruoti. Be to, kvėpuodami šviežiu oru greičiau užmiegame ir geriau išsimiegame. Ypač jautriai į užterštą orą reaguoja vaikai bei pagyvenę žmonės. 

Specialistai pataria pasirūpinti, kad į patalpas reguliariai patektų šviežio oro. Norėdami išvėdinti patalpas tiesiog atidarome langus, tačiau atverti langai šaltuoju metų laiku į lauką išleidžia šilumą, į patalpas pro juos patenka triukšmas, dulkės, įvairūs teršalai, alergenai, vabzdžiai ir parazitai. Svarbu atkreipti dėmesį, jog nusistovėjęs oras ir didelė drėgmė sudaro idealias sąlygas atsirasti pelėsiams, kurie išskirdami toksines medžiagas ne tik teršia orą, bet ir sukelia alergijas. Tyrimai rodo, kad bronchinę astmą, pagrindinę alerginę ligą, sukelia pelėsiniai grybeliai, dulkių erkės, žiedadulkės bei gyvūnų plaukai. Net 40% vaikų serga alergine sloga. Taigi, kaip vėdinti patalpas pavasarį, kai prasideda alerginių ligų sezonas?

Rekuperacija - kas tai?

Sparčiai daugėja žmonių, kurie tiek individualiuose namuose, tiek butuose įsirengia mechaninę vėdinimo sistemą su rekuperacija. Rekuperacija, arba šilumogrąža – tai mechaninis patalpų vėdinimas, kurio metu iki 95% šalinamo oro šilumos yra grąžinama į vėdinimo įrenginį ir naudojama tiekiamam lauko orui pašildyti. Taigi, priklausomai nuo pasirinkto vėdinimo įrenginio efektyvumo, galima sutaupyti net iki 95% šilumos, kurią, esant natūraliam vėdinimui, išleistume pro atvirus langus. Pavyzdžiui, jei įrenginio efektyvumas – 85%, lauko temperatūra yra +2°C, patalpų +22°C, ištraukiamo oro šilumos užteks tiekiamą lauko orą pašildyti nuo +2°C iki +19,1°C, nenaudojant papildomo šildytuvo. Tokie šilumos mainai padeda sumažinti šildymo sąskaitas, nes mechaniniu būdu vėdinamos patalpos oro temperatūra svyruoja nežymiai, priešingai nei atvėrus langą šaltojo sezono metu ir įsileidus šviežio oro gūsį į kambarį. 

vedinimas 1
octav-cado-508490-unsplash

Mechaninės vėdinimo sistemos

Mechaninė vėdinimo sistema susideda iš ortakių, sklendžių, triukšmo slopintuvų, grotelių arba difuzorių bei vėdinimo įrenginio. Sistema užtikrina ne tik nuolatinę oro cirkuliaciją: į patalpas tiekiamas šviežias išvalytas oras, o iš patalpų į lauką šalinamas užterštas oras, bet ir vartotojo nustatytos temperatūros palaikymą patalpose. Svarbu, kad vėdinimo įrenginiuose būtų naudojami aukštos kokybės oro filtrai, kurie išvalo lauko orą nuo smulkių dalelių. Siekiant išlaikyti švarų orą patalpose rekomenduojama oro filtrus keisti 1-2 kartus per metus, priklausomai nuo gyvenamosios vietovės užterštumo. Taupyti energiją padeda ir programuojama valdymo automatika. Valdymo pultelyje vartotojas gali nustatyti savaitinę vėdinimo veikimo programą, atitinkančią jo poreikius. Negana to, vėdinimo intensyvumas gali būti automatiškai reguliuojamas pagal CO2 kiekį bei drėgmės lygį. Dažnai nerimaujama, kad vėdinimo įrenginys užims dalį naudingojo būsto ploto, tačiau įrenginiai, skirti gyvenamųjų patalpų vėdinimui, yra suprojektuoti taip, kad užimtų kuo mažiau vietos namuose. Įrenginius galima montuoti ir sandėliuke, koridoriuje ar palėpėje. Verta nepamiršti, kad vėdinimo sistemos veikimui įtakos turi ne tik gamintojo patikimumas, bet ir kvalifikuotų projektuotojų ir montuotojų pasirinkimas bei tinkamas įrangos eksploatavimas vadovaujantis gamintojo rekomendacijomis.

Kaip išsirinkti vėdinimo įrenginį?

Atsižvelgiant į vartotojų užduodamus klausimus ir internetinėje erdvėje sklandančius mitus apie vėdinimą, buvo atrinkti svarbiausi aspektai, kuriuos pravartu žinoti prieš įsigyjant svarbiausią vėdinimo sistemos komponentą – vėdinimo įrenginį.